RÜYA MAKİNESİ

Kasım 2010

yorum (0) gönder Sep Icon yazdır

Beyin araştırmacıları zihin okuyan bir tarayıcının rüyaları kaydedebileceğini ve analiz edebileceğini söylüyor.

Rüyalarımızın çok azını tümüyle anlayabiliyoruz; hem altında ne tür bir mekanizma olduğunu bilmediğimiz hem de kolay anlaşılır olmadığı için.

Ama Dr. Moran Cerf, rüyaları elektronik olarak kaydedip yorumlayabilecek bir sistem geliştirmenin peşindeydi. Her hasta için bir çağrışımlar veritabanı oluşturarak, Cerf ve meslektaşları hastaların ne düşündüklerini kendilerine söylenmeden tahmin edebildiklerini öne sürüyorlar.

Amaçladıkları, aktarılan rüyanın elektronik bir kaydını oluşturmak suretiyle yeterince geniş bir veritabanı ile rüya sırasında hangi nöronların faaliyette olduğuna bakarak üçüncü kişilerin “zihin okuyabilmesini” sağlamak.
Ekim ayının son günlerinde, Pasedena’daki Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden Dr. Moran Cerf’in, beynin hafızayı kontrol eden kısmındaki nöron faaliyetini kaydedebilen elektrotlar bulduğu açıklandı.  

Dr. Cerf, psikologların, hastaların rüyalarını bir elektronik beyin aktivitesi görselleştiricisiyle karşılaştırabilecekleri bir sistem geliştirmenin mümkün olduğunu düşünüyordu. Bunun için ilk adımı attı: spesifik, münferit nöronların, spesifik nesnelerle ya da fikirlerle ilişkilendirildiği bir araştırma yaptı.

Dr. Cerf ve meslektaşları, gönüllü denekler üzerinde, beyinlerinde münferit nöronlar belirleyip belirlemeyeceklerini görmek için iki farklı deney yaptılar. İlk deneyde Michael Jackson ve Marilyn Monroe gibi ünlülerin imgeleri kullanıldı. İkinci deneyde ise üst üste aşırı görüntüye maruz bırakılan deneklerden bu görüntülerin içinden birini ayırt etmeleri istendi. 

Gönüllülere yüz on tane tanıdık görüntü arasında Marilyn Monroe’nun ya da Michael Jackson’ın resimleri de gösterildi ve araştırmacılar bu imgelerden birine tümüyle o imgeyle ilişkili olarak tepki veren münferit nöronlar tespit ettiler.

Cerf, bu deneyin, birbiriyle yarışan görsel imge algısını değiştirerek insanın düşünceyi nasıl kullanabileceğini gösterdiğini söylüyor. “Çevre bir gerçeklik sunar” diyor. “Ama sizin beyniniz bu gerçekliği biçimlendirebilir ve zihninizin kendi içsel görüşleri bu verilere baskın çıkabilir.” 

Rüyaları ve düşünceleri okuma fikri çok heyecan verici olsa da bu teknolojinin asıl bir gün felçli ya da komada olan hastalar üzerinde kullanılabileceği umut ediliyor.

KD © 2015 Her hakkı saklıdır. Sitedeki yazılar izinsiz ve kaynak belirtmeden başka yerde yayımlanamaz. Sadece dergiye link vererek paylaşım yapabilirsiniz.

KEDİTÖR
HOMO NOVUS
BERABER BÜYÜYELİM
YOGA YOLU
Psiko Kinesiyoloji
KURALDIŞI DÜNYASI
İLUGA
ACİL SERVİS
  • fark et fark et nereye kadar

    Aynalar tutuluyor bize, fark ediyoruz, kişisel gelişim eğitimlerine katılıyoruz yine fark ediyoruz. Ancak tüm bunları fark ettikten sonra kendimizi nasıl değiştireceğiz?

  • o kadından intikam almak istiyorum

    O kadına benimle birlikte olduğunu söyleyip intikam almak istiyorum ama yine de rahatlayamayacağımı biliyorum. Bu döngüden nasıl çıkacağımı bilmiyorum.

Arbeit macht frei…?

1870’lerde bir kitap başlığı olarak kullanılmış bu söz 1930’larda Naziler tarafından derince içselleştirilen bir slogana dönüşmüş. Birçok toplama kampının girişinde yer alıyor: Çalışmak özgürleştirir!  >>
Şifremi UnuttumÜye Ol