yangın söndürücü yumurta akı

Eylül 2012

Ersin İpek  kim (kim)

ODTÜ Fizik mezunu. Yeditepe’de Sinema-TV mastırı yaptı. ODTÜ Cankurtarma ve İlkyardım Topluluğu kurucusu. Cankurtarma eğitmeni. Aynı zamanda karikatürist. ODTÜ Gülmece Topluluğu kurucularından.

Bilgisayara olan aşırı tutkusu nedeniyle programlama ve tasarıma yöneldi. On sene Microsoft’ta online pazarlama üzerine çalıştı. Kendi şirketini kurup dört sene ajans ve danışman olarak büyük şirketlere iş yaptı.

Kurumsal hayattan ve büyük şehir hayatından bıkıp, her şeyi bırakıp, küçük bir kasaba olan Dalyan’a yerleşti.

Reiki ve Rasheeba Mastırı. Transandantal Meditasyon yapıyor. Şifa ve enerji merakı yüzünden, merkezinden eğitim almak üzere Çin’e gidip Çigong, Daoist Meditasyon ve Tai Chi Kuan eğitimleri aldı.

Eğitim ve danışmanlık hizmetlerine devam ediyor…

 

ersin@qigongtr.com

 

yorum (1) gönder Sep Icon yazdır

Yumurta akı, yanıklar için mucizevi bir yöntemdir.

Yanan yeri önce sıcaklığı gidene kadar serin suya tutun. Bu, yanmaya devam eden derinin alt tabakalarının da yanmasına engel olacaktır. Sonra yumurtanın beyazını sarısından ayırarak çırpın ve yanan yere sürün. Kuruyan yumurta beyazı yanan yer üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu çırpılmış yumurtadan yanan yer üzerine tabaka üzerine tabaka oluşturacak şekilde bir saat boyunca sürmeye devam edin. Birkaç saat sonra ağrınız sızınız gidecek, ertesi güne de yanık izi kalmayacaktır. Bir hafta içinde de deriniz normal rengine dönecektir. Yumurtanın beyazı doğal bir kolajendir ve plasenta vitamin bakımından çok zengindir.

Dikkat edilmesi gereken hususlar:

Kötü bir şekilde yanmış olan yere doğrudan, özellikle de soğuk olan su uygulanmaz. Bu tıpkı kızgın tavaya su dökmeye benzer. Onun yerine yanık olan yerin biraz üst kısmından başlayarak, yaralı yerin üzerinden yavaş yavaş geçecek şekilde akıtarak su uygulanmalıdır.  Üçüncü derece yanıklarda tıbbi müdahale şarttır.

Yanık dereceleri nelerdir?

Birinci derece yanık: Derinin sadece en üst tabakası etkilenir. Yanan yer kızarır ve şişer. Sızlama şeklinde ağrı yapar.

İkinci derece yanık: Yanık, artık derinin bir alt tabakasına geçmiştir. Deride su toplama, lekeler, şişme ve aşırı derecede ağrı görülür.

Üçüncü derece yanık: Deri yanması alt tabakalardaki kaslara, yağlara, hatta kemiklere kadar uzanmıştır. Dokular kalıcı şekilde tahrip olmaya başlar. Yanan yer bildiğimiz yanık rengi ya da beyaz bir renk alabilir.

KD © 2015 Her hakkı saklıdır. Sitedeki yazılar izinsiz ve kaynak belirtmeden başka yerde yayımlanamaz. Sadece dergiye link vererek paylaşım yapabilirsiniz.

KEDİTÖR
HOMO NOVUS
BERABER BÜYÜYELİM
YOGA YOLU
Psiko Kinesiyoloji
KURALDIŞI DÜNYASI
İLUGA
ACİL SERVİS
  • fark et fark et nereye kadar

    Aynalar tutuluyor bize, fark ediyoruz, kişisel gelişim eğitimlerine katılıyoruz yine fark ediyoruz. Ancak tüm bunları fark ettikten sonra kendimizi nasıl değiştireceğiz?

  • o kadından intikam almak istiyorum

    O kadına benimle birlikte olduğunu söyleyip intikam almak istiyorum ama yine de rahatlayamayacağımı biliyorum. Bu döngüden nasıl çıkacağımı bilmiyorum.

Arbeit macht frei…?

1870’lerde bir kitap başlığı olarak kullanılmış bu söz 1930’larda Naziler tarafından derince içselleştirilen bir slogana dönüşmüş. Birçok toplama kampının girişinde yer alıyor: Çalışmak özgürleştirir!  >>
Şifremi UnuttumÜye Ol