YAZ, SONBAHAR VE KIŞ SALATALARI

Ekim 2012

yorum (2) gönder Sep Icon yazdır

Prof. Mikhail Tombak
150 Yıl Yaşayabiliriz

 

Bedeninizi sonbahara ve kışa ilaç gibi salatalarla hazırlayın. İşte size kan temizleyici, bağışıklık sistemini güçlendirici, sindirim sistemini düzenleyici yaz, sonbahar ve kış salatası tarifleri:

Yaz ve Sonbahar Salataları

Domates ve hıyar salatası
Doğranmış hıyar ve domatesleri karıştırın ve üzerine dört yemek kaşığı dövülmüş fıstık ekleyin.

Taze lahana salatası
100 gr. doğranmış lahanayı dört yemek kaşığı greyfurt suyu, bir yemek kaşığı bal ve yarım çay kaşığı kimyonla karıştırın.

Domates ve bezelye salatası
50 gr. bezelyeyi 120 gr. rendelenmiş çiğ domates ve iki yemek kaşığı bitkisel yağla karıştırın. Üzerine doğranmış maydanoz ve Frenk soğanı koyun.

Bezelye ve havuç salatası
Bir havucu rendeleyin ve 50 gr. bezelye, bir yemek kaşığı bitkisel yağ, bir yemek kaşığı ahududu veya kuş üzümü suyu ve yarım doğranmış soğanla karıştırın.

Frenk soğanlı havuç
100 gr. rendelenmiş havucu 30 gr. ince kıyılmış Frenk soğanı ile karıştırın; bir yemek kaşığı bitkisel yağ ekleyin ve üstüne biraz ince kıyılmış hıyar koyun.

Kan temizleyici salata
50 gr. kırmızı pancar ve 50 gr. havucu rendeleyin; 50 gr. kıyılmış lahana, bir buçuk yemek kaşığı zeytinyağı ve bir buçuk yemek kaşığı bal ekleyin. Hepsini güzelce karıştırıp üzerine bir fincan kuş üzümü veya böğürtlen koyun.

Kimyonlu lahana salatası
100 gr. lahanayı ince kıyıp bir yemek kaşığı bal ve bir çay kaşığı öğütülmüş kimyon ekleyin.

Havuçlu ve cevizli veya bisküvili domates salatası
100 gr. domatesi rendeleyin ve yüz gram rendelenmiş havuç, 30 gr. doğranmış maydanoz ve 50 gr. öğütülmüş ceviz, fındık veya bisküviyle karıştırın. Bir buçuk yemek kaşığı zeytinyağı ekleyip tekrar karıştırın.

Taze fasulye salatası
60 gr. körpe taze fasulyenin liflerini ayıklayıp ince kıyın. 50 gram irice doğranmış marul ve iki yemek kaşığı ayçiçeği yağı ekleyin (isterseniz tadı daha güzel olsun diye bir çay kaşığı bal da ekleyebilirsiniz).

Balkabağı salatası
Bir havucu, 50 gr. bal kabağını ve 25 gr. kerevizi rendeleyin. 25 gr. kıyılmış Frenk soğanını veya kırmızı soğanı ve bir tane öğütülmüş cevizi ekleyin.

Kış Salataları

Kırmızı pancar ve ceviz salatası
Pişirilmiş iri bir pancarı ve çiğ yarım küçük pancarı rendeleyin. Bir diş ezilmiş sarımsak ve bir yemek kaşığı bitkisel yağ ekleyin. Hepsini iyice karıştırıp üzerine biraz dövülmüş ceviz ve kıyılmış Frenk soğanı ekleyin.

Vitamince zengin salata
50 gr. havuç, 75 gr. lahana ve 50 gr. patatesi rendeleyin. 25 gr. doğranmış maydanoz, 25 gr. pırasa, iki yemek kaşığı bitkisel yağ, bir yemek kaşığı bal ve 50 gr ceviz ekleyin. Hepsini iyice karıştırın.

Havuç ve bayır turpu salatası
İri bir havucu ve 60 gr. kereviz kökünü rendeleyin. Bir yemek kaşığı rendelenmiş bayır turpu, 10 gr. dövülmüş ceviz ve bir yemek kaşığı bitkisel yağ ekleyin. Hepsini iyice karıştırın.

Bayram salatası
Küçük bir kırmızı yahut beyaz lahana alıp ince kıyın (75 gr.). Orta boy bir rendelenmiş havucu, doğranmış yarım salatalık turşusunu ve 10 cm. uzunluğunda bir pırasayı, beş tane dövülmüş cevizi, bir yemek kaşığı bitkisel yağı ve üç yemek kaşığı yulaf gevreğini ekleyin. Hepsini iyice karıştırın.

KD © 2015 Her hakkı saklıdır. Sitedeki yazılar izinsiz ve kaynak belirtmeden başka yerde yayımlanamaz. Sadece dergiye link vererek paylaşım yapabilirsiniz.

KEDİTÖR
HOMO NOVUS
BERABER BÜYÜYELİM
YOGA YOLU
Psiko Kinesiyoloji
KURALDIŞI DÜNYASI
İLUGA
ACİL SERVİS
  • fark et fark et nereye kadar

    Aynalar tutuluyor bize, fark ediyoruz, kişisel gelişim eğitimlerine katılıyoruz yine fark ediyoruz. Ancak tüm bunları fark ettikten sonra kendimizi nasıl değiştireceğiz?

  • o kadından intikam almak istiyorum

    O kadına benimle birlikte olduğunu söyleyip intikam almak istiyorum ama yine de rahatlayamayacağımı biliyorum. Bu döngüden nasıl çıkacağımı bilmiyorum.

Arbeit macht frei…?

1870’lerde bir kitap başlığı olarak kullanılmış bu söz 1930’larda Naziler tarafından derince içselleştirilen bir slogana dönüşmüş. Birçok toplama kampının girişinde yer alıyor: Çalışmak özgürleştirir!  >>
Şifremi UnuttumÜye Ol